اساس تئاتر سریال سینما مردان نمایش

اساس: تئاتر سریال سینما مردان نمایش بازیگر دریافت بازیگری بازیگری سینمایی بازیگران

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری ایان مک‌کلن / بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰)

سِر ایان موری مک‌کلن، زادۀ 25 مه 1939، بازیگر انگلیسی هست. او تاکنون شش جایزۀ لارنس الیویه، یک جایزۀ تونی، یک جایزۀ گلدن گلوب، یک جایزۀ اتحادیۀ بازیگران سینما،

ایان مک‌کلن / بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰)

بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰): ایان مک کلن

عبارات مهم : تئاتر

سِر ایان موری مک کلن، زادۀ 25 مه 1939، بازیگر انگلیسی هست. او تاکنون شش جایزۀ لارنس الیویه، یک جایزۀ تونی، یک جایزۀ گلدن گلوب، یک جایزۀ اتحادیۀ بازیگران سینما، یک جایزۀ بیف (فیلم مستقل بریتانیا)، دو جایزۀ سترن، چهار جایزۀ دراما دِسک، و دو جایزۀ منتخب منتقدان دریافت کرده است.

وی همچنین نامزدی دریافت دو اسکار، چهار بفتا و پنج امی را نیز در کارنامۀ کاری خود دارد.

فعالیت مک کلن در ژانرهای متفاوت از تئاتر شکسپیری و مدرن گرفته تا فانتزی و علمی تخیلی گسترده شده است هست. او با دریافت همۀ جایزه های مهم تئاتری در انگلستان، شمایل فرهنگی بریتانیا به شمار می رود.

ایان مک‌کلن / بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰)

مک کلن در برنلی لانکاشر به دنیا آمد. مادرش مارجری لویس و پدرش دنیس موری مک کلن، مهندس راه و ساختمان بود. او فرزند دوم آنها بود و خواهری پنج سال بزرگ تر از خودش به نام جین داشت. کمی قبل از شروع جنگ جهانی اول، آنها به ویگن نقل مکان کردند و تا دوازده سالگی ایان در آن شهر زندگی کردند و در 1951، به بولتن رفتند. زمانی که او 11 سال داشت، مادرش از بیماری سرطان پستان درگذشت و پدرش را نیز هنگامی که 24 سال داشت، از دست داد.

مک کلن در مدرسۀ پسرانۀ بولتن درس خواند و هنوز یکی از حامیان این مدرسه هست. وی بازیگری را از تئاتر کوچک بولتن شروع کرد که هم اکنون مدیر آن است.

سِر ایان موری مک‌کلن، زادۀ 25 مه 1939، بازیگر انگلیسی هست. او تاکنون شش جایزۀ لارنس الیویه، یک جایزۀ تونی، یک جایزۀ گلدن گلوب، یک جایزۀ اتحادیۀ بازیگران سینما،

در سال 1958، مک کلن یک کمک هزینۀ تحصیلی جهت دانشگاه سینت کاترین کمبریج به دست آورد و در آنجا ادبیات انگلیسی خواند. در دانشگاه، عضو انجمن تئاتری مارلو شد و در طول سه سال، در 23 نمایش این انجمن ظاهر شد. در همان دوران بازی هایی افسانه ای از خود به نمایش گذاشت و با کارگردان های بزرگی چون پیتر هال، جان بارتن و ددی رایلندز کار کرد که تأثیر عظیمی بر آیندۀ کاری او داشتند.

اولین کار حرفه ای او، اجرای نقش ویل روپر در نمایش «مردی جهت تمام فصول» (1961) در تئاتر بلگرید بود. بعد از چهار سال فعالیت در تئاترهای محلی نخستین کار خود را در وست اند لندن به دست آورد و در تئاتر «عطر گل ها» ظاهر شد که کار بسیار موفقی بود. در 1965، وی عضو کمپانی تئاتر ملی لارنس الیویه در اُلد ویک شد و در تئاتر فستیوال چیچستر نقش هایی را به دست آورد. در فستیوال ادینبرو 1969 ، دو نقش ریچارد دوم و ادوراد دوم را با موفقیت جهت کمپانی تئاتر پراسپکت اجرا کرد.

در سال های 1970 و 1980، مک کلن به صورت ای مشهور در تئاتر بریتانیا تبدیل شده است بود که در کمپانی سلطنتی شکسپیر و تئاتر ملی سلطنتی اجرا می کرد؛ وی در این دوران، نقش های اول نمایش های شکسپیری را بازی کرد، از جمله نقش اول «مکبث» و ایاگو در «اتللو»، به کارگردانی تروِر نان که هر دو برندۀ جایزه شدند و بعدها به کارگردانی نان به فیلم های تلویزیونی تبدیل شدند.

ایان مک‌کلن / بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰)

در سال 2007، وی به کمپانی سلطنتی شکسپیر بازگشت و در نمایش های «لیر شاه» و «مرغ دریایی»، به کارگردانی ترور نان بازی کرد. در 2009، در نمایش بسیار محبوب «در انتظار گودو» به کارگردانی شون ماتیاس در کنار پاتریک استوارت ظاهر شد. وی حامی تئاتر سیار انگلیس و همچنین حامی و مدیر اتحادیۀ کوچک تئاتر بریتانیای بزرگ، انجمنی از شرکت های تئاتر آماتور در سراسر پادشاهی متحده است.

مک کلن از همان شروع کار بازیگری، نقش های سینمایی بازی می کرد که نخستین آنها نقش جورج متیوز در «ردی از عشق» و نخستین نقش مهم اش، دی. اچ. لارنس در «کشیش عشق» (1980) بود، ولی در سال های دهۀ 1990 بود که با چندینه نقش در فیلم های پرفروش هالیوودی به شهرت گسترده رسید. در 1993، در فیلم تحسین شدۀ «شش درجه جدایی» نقشی مکمل بر عهده گرفت. در همان سال، نقش کوچکی در سریال «قصه هایی از شهر» و نقش فوت را در فیلم «آخرین قهرمان ژانر اکشن» بازی کرد.

کمی بعد در 1993، در فیلم تلویزیونی «گروه به کار خود ادامه داد» دربارۀ کشف ویروس بیماری ایدز بازی کرد و برندۀ جایزۀ کیبل اِی سی ای جهت بترین بازیگر مکمل و نامزد جایزۀ امی شد. در سال 1995، در نقش مهم «ریچارد سوم» ظاهر شد؛ این فیلم بر اساس نمایشنامۀ شکسپیر ساخته شد که داستان آن به دهۀ 1930 و حکومت فاشیست ها بر انگلیس انتقال یافته شده است بود. منتقدان فیلم را بسیار تحسین کردند. مک کلن خود یکی از تهیه کنندگان و نویسندگان فیلم بود. بازی او در نقش مهم نامزدی جایزه های گلدن گلوب و بفتا را جهت او در پی داشت و برندۀ جایزۀ فیلم اروپا جهت عالی ترین بازیگر مرد شد. فیلمنامه نیز نامزد دریافت جایزۀ بفتا جهت عالی ترین فیلمنامۀ اقتباسی شد.

سِر ایان موری مک‌کلن، زادۀ 25 مه 1939، بازیگر انگلیسی هست. او تاکنون شش جایزۀ لارنس الیویه، یک جایزۀ تونی، یک جایزۀ گلدن گلوب، یک جایزۀ اتحادیۀ بازیگران سینما،

وی در 1998، در «شاگرد توانا» به کارگردانی برایان سینگر و بر اساس داستانی از استیون کینگ، ظاهر شد. مک کلن در این فیلم نقش یک افسر فراری نازی را بازی کرد که با اسمی ساختگی در آمریکا زندگی می کند و با پسر نوجوان کنجکاوی (برد رنفرو) دوست می شود که او را ترساندن می کند اگر داستان زندگی اش را با شرح تعریف نکند، او را لو خواهد داد. سپس جهت بازی در «خدایان و هیولاها» (1998) در نقش جیمز وِیل کارگردان انگلیسی فیلم های «قایق نمایش» و «فرنکنستاین»، نامزد دریافت اسکار عالی ترین بازیگر مرد شد.

در 1999، جهت بازی در نقش مگنیتو در «مردان ایکس» (2000) و دنباله های آن «ایکس 2: مردان ایکس متحد» (2003) و «مردان ایکس: آخرین ایستادگی» (2006) گزینش شد. بعدها در «مردان ایکس: روزهای گذشتۀ آینده» حضور کوتاهی در نقش مگنیتوی پیر داشت؛ نقش مگنیتوی جوان تر نیز به مایکل فسبندر سپرده شده است بود.

ایان مک‌کلن / بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰)

زمانی که در «مردان ایکس» (1999) بازی می کرد، پیتر جکسن او را جهت نقش گاندالف جادوگر در اقتباس های سه گانه اش از «ارباب حلقه ها» («یاران حلقه» (2001)، «دو برج» (2002) و «بازگشت پادسشاه» (2003)) گزینش کرد. او جهت بازی در «یاران حلقه» جایزۀ بازیگر برجستۀ مرد در نقش مکمل را از اتحادیۀ بازیگران سینما دریافت کرد و نامزد دریافت اسکار عالی ترین بازیگر مرد در نقش مکمل شد.

وی این نقش را در مجموعه فیلم های «هابیت» به کارگردانی جکسن تکرار کرد. این فیلم ها عبارت بودند از «یک سفر غیرمنتظره» (2012)، «برهوت اسماگ» (2013) و «نبرد پنج ارتش» (2014).

در 2003، مک کلن در کارتون آمریکایی «سیمپسون ها» در قسمتی به نام «تک گویی های رجینا» به همراه نخست وزیر وقت انگلیس، تونی بلر، و جی. کی. رولینگ نویسنده، در نقش خودش ظاهر شد. در آوریل و مه 2005، نقش مِل هاچرایت را در سریال بریتانیایی «خیابان کورونیشن» بازی کرد.

مک کلن در فیلم هایی با نمایش محدود، مانند «امیل» (2003)، «ناکام» و «آسایشگاه» (هر دو در 2005) ظاهر شده است هست. در «کد داوینچی» (2006) نقش سر لی تیبینگ را بازی کرد. در 2006، در سریال کمدی «سیاهی لشکرها» در نقش خودش ظاهر شد. او جهت این کار، در سال 2007، جایزۀ امی را جهت عالی ترین بازیگر مرد مهمان در سریال کمدی دریافت کرد. در سال 2009، نقش شمارۀ دو را در «زندانی»، بازسازی سریال کالت سال 1967 با همین نام، بازی کرد.

در سال 2013، در سیتکام «شریر» در کنار درک جکوبی ظاهر شد. در اکتبر 2015، در «جامه دار» بر اساس نمایشنامۀ رونالد هاروود ، با بازی آنتونی هاپکینز، ادوارد فاکس و امیلی واتسن، در نقش مهم نورمن ظاهر شد. در سال 2017، در اقتباس لایو اشکن از «دیو و دلبر» دیزنی، جهت نقش کاگزورث پیشکار وفادار دیو، صداپیشگی کرد.

در سال 2006، بیماری سرطان پروستات مک کلن تشخیص داده شد. در 18 ژوئن 2014، دانشگاه کمبریج دکترای افتخاری ادبیات به وی اهدا کرد.

برترین ها /سولماز محمودی

واژه های کلیدی: تئاتر | سریال | سینما | مردان | نمایش | بازیگر | دریافت | بازیگری | بازیگری | سینمایی | بازیگران

ایان مک‌کلن / بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰)

ایان مک‌کلن / بازیگران درخشان تاریخ سینما (۷۰)

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog